Lasy w szkle

Leśny ekosystem zamknięty w szklany naczyniu – brzmi dość abstrakcyjnie, prawda?

Jest to jednak jak najbardziej realne. Szklane ścianki naczynia, sprzyjające warunki zewnętrzne i minimalna doza opieki sprawią, że w jego wnętrzu wytworzy się mikroklimat i środowisko będzie mogło funkcjonować niemal samowystarczalnie. Poniżej znajdziesz kilka informacji o tym, jak tworzymy nasze projekty oraz jak o nie dbać już po zakupie.

 

Podłoże

Warstwy podłoża formujemy w taki sposób, by zapewnić roślinom odpowiedni drenaż i zapobiec nadmiernemu nawodnieniu. Stąd na spodzie zawsze znajduje się warstwa keramzytu, a ziemia przygotowana zostaje w odpowiedni sposób, pozbawiający jej nadmiernej wilgotności i szkodników, które mogłyby zagrozić Twojemu małemu ekosystemowi. Warstwy kolorowych piasków i żwirków, które widać w tworzonych przez nas projektach stanowią jedynie dekorację - formujemy je w taki sposób, by nie stanowiły zagrożenia dla roślin.

 

Rośliny

Przy tworzeniu naszych projektów zawsze pamiętamy, że rośliny są niczym ludzie - niektóre świetnie czują się w towarzystwie, a inne są bardziej egoistyczne. Istnieją też takie, które się nawzajem nie znoszą. Tym samym zawsze dobieramy takie gatunki, które będą w stanie funkcjonować w tak małej przestrzeni i będą się w niej dobrze czuły. W kontekście przestrzeni, niesamowite jest to, że rośliny wyczuwają pewne ograniczenia i z czasem dopasowują do nich tempo swojego wzrostu. Oczywiście, jeśli któraś z sadzonek zacznie się zbytnio rozrastać, można ją przyciąć.

 

Stanowisko

Las w słoju potrzebuje stanowiska z dostępem do rozproszonego światła. Należy zdecydowanie unikać narażenia go na bezpośrednie promienie słoneczne, ponieważ szkło zadziała jak soczewka, wytwarzając wewnątrz zdecydowanie zbyt wysoką temperaturę. Analogicznie, należy unikać zbytniej bliskości źródeł ciepła, jak kominek czy grzejnik. Warto natomiast wybrać stanowisko w miarę stałe, by unikać częstego przestawiania słoja – jako czynnik stresujący dla roślin może to spowodować, że zaczną tracić liście. Można również raz w tygodniu delikatnie obracać słój, by umożliwić wszystkim roślinom równy dostęp do światła (względem ich potrzeb).

 

Wilgotność

Jak już wspomnieliśmy, wewnątrz słoja tworzy się mały ekosystem. Wilgoć zawarta w podłożu paruje w ciągu dnia, następnie skrapla się i osadza na ścianach, działając niczym deszcz. Węgiel aktywowany, który umieszczamy w podłożu wspomaga ten proces. Z tego względu szczelnie zamknięty słój praktycznie nie wymaga podlewania. Warto jednak obserwować podłoże, rośliny oraz stopień parowania i w przypadku zauważalnych braków uzupełnić wodę – na pewno jednak nie za często (nie ma reguły, jednak z naszego doświadczenia wynika, że nie częściej niż raz na pół roku).

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku ekosystemu z dostępem do środowiska zewnętrznego – a więc ze słojami, które mają ozdobne otwory, lub nie są do końca zamknięte. W tym wypadku podlewanie będzie niezbędne, ponieważ parująca woda wydostaje się na zewnątrz i nie pozostaje w ekosystemie. Należy tutaj obserwować podłoże oraz rośliny i podlewać bardzo małymi ilościami wody, używając najlepiej strzykawki i aplikując ją na żwirki i mchy (nigdy bezpośrednio na liście roślin). Pamiętajmy, że rośliny w słojach są bardzo małe, nie potrzebują więc dużych ilości wody.

 

Stabilizacja

To chyba najważniejsze słowo w kontekście uprawy swojego własnego lasu w szkle. Ekosystemy takie nie lubią nagłych zmian. Przede wszystkim, nasze prace są dostępne do sprzedaży już po ich ustabilizowaniu, a więc przyzwyczajeniu roślin do nowego środowiska. Trwa to około dwóch do trzech tygodni. Z tego względu, jeśli zamówisz u nas nowy projekt, będzie on z reguły dostępny do odbioru dopiero po takim czasie.

Już po odbiorze swojego słoja, ustaw go w wybranym wcześniej miejscu i unikaj częstego przestawiania. Obserwuj go przez kilka pierwszych dni – zaobserwujesz zwiększone parowanie, które będzie naturalnym elementem stabilizacji.

Szczelny ekosystem nie lubi wietrzenia, więc nie otwieraj go zbyt często. Skraplanie wody na ścianach słoika jest naturalnym procesem i powinno mieć miejsce. Otwórz słój dopiero, gdy zaważysz, że parującej wody jest zbyt dużo i zamknij po około godzinie/dwóch.

 

Czyszczenie

Skraplanie wody może spowodować zanieczyszczenia na ściankach słoika. Jeśli zajdzie taka potrzeba możesz wyczyścić wewnętrzne ściany, nasączając wacik odrobiną wody z octem lub spirytusem (nigdy płynem do mycia szyb). Po takiej czynności pozostaw słój otwarty na około 30 minut, by atmosfera w środku się oczyściła.

 

Oczywiście, las w szkle to także fragment natury, więc wraz z rozwojem i wzrostem, pewne stare elementy mogą obumierać. Staraj się usuwać obumarłe liście i igły, dzięki czemu unikniesz pojawienia się ognisk pleśni.

Rozwojowi pleśni sprzyja także zbyt wysoka temperatura lub wilgoć. Jeśli zauważysz niepokojące objawy, usuń zainfekowane elementy (w tym fragmenty roślin) i przewietrz słoik. Możesz również zastosować antygrzybiczny środek dla roślin.

 

Obserwacja

Las w szkle stanowczo nie jest wymagający, jeśli chodzi o opiekę i pielęgnację. Jest natomiast niesamowitym okazem, który zdecydowanie warto obserwować – mamy przecież fragment natury, który będzie się rządził takimi samymi prawami, jak ogromne lasy zwrotnikowe. Jest to więc fantastyczna okazja, by przyglądać się procesom zachodzącym w naturze, dzięki którym wszystko stale się zmienia.

 

Zapraszamy, zapoznaj się z naszą ofertą lasów w szkle [tutaj]. Możemy również doradzić i stworzyć kompozycję na Twoje zamówienie – skontaktuj się z nami w tym celu. Do każdego zakupionego egzemplarza dołączymy krótką, autorską instrukcję obsługi. Jeśli natomiast uznasz, że potrzebujesz pomocy w opiece nad swoim małym ekosystemem, [tutaj] znajdziesz nasze dane kontaktowe.

 

Ze względu na delikatność każdej kompozycji, nie ma możliwości ich wysyłki za pomocą firmy kurierskiej. Nasze prace są więc dostępne z odbiorem osobistym w naszym sklepie stacjonarnym lub dowozem na terenie Poznania i okolic.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl